Przypominamy, że widzimy się 20 maja w Hevelianum przy ul. Gradowej 6 w Gdańsku. Mapka obiektu do pobrania tutaj.
Program:
09:00-10:00 REJESTRACJA i odbiór identyfikatorów.
10:00-12:00 Warsztaty dla rodziców i zajęcia dla dzieci, które będą odbywały się równolegle w tym samym czasie.
12:00 Poczęstunek
Warsztaty dla rodziców:
1. „Fajni do bólu”– o budowaniu siebie w sieci.
Prowadząca: Luiza Sendal-Jagusiak.
Sala: Einsteina
2. Zagrożenia w budowaniu tożsamości dziecka – jak wspierać, jak towarzyszyć?
Prowadząca: dr Agata Rudnik
Sala: Skłodowskiej-Curie
3. Ryzykowne zachowania seksualne dzieci i młodzieży w internecie.
Prowadząca: Magdalena Iwanowska.
Sala: Pitagorasa
Zajęcia dla dzieci:
1. Warsztaty "Odlotowe Balony" i wystawa "Dookoła świata" dla dzieci od 3 do 6 r.ż.; opis warsztatów tutaj
Sala: Kreatywny Plac Zabawa
2. Pokaz i wystawa "z Energią" dla dzieci od 7 do 9 r.ż.; opis warsztatów tutaj
Sala: Kolumba
3. Pokaz i wystawa "z Energią" dla dzieci od 10 do 13 r.ż.; opis warsztatów tutaj
Sala: Kolumba
Poczęstunek: sala Magellana
Parkingi
Informujemy, że dla gości Hevelianum dostępne są trzy parkingi:
- „dolny”, przy ulicy Gradowej 3, niedaleko skrzyżowania z ul. H. Dąbrowskiego,
- „górny”, przy głównym placu fortu (majdanie) na końcu ul. Gradowej,
- przy ul. 3 Maja 9.
Informacje o opłatach parkingów znajdują się tutaj
UDZIAŁ BEZPŁATNY dla mieszkańców GDAŃSKA, LICZBA MIEJSC OGRANICZONA!
ZAPISY ruszają 11. kwietnia 2023r. i trwają do 10. maja 2023r. FORMULARZ REJESTRACYJNY TUTAJ
Zapraszamy:
- rodziców dzieci i młodzieży,
- dzieci w przedziale wiekowym 3-13 lat,
na corocznie organizowaną konferencję w ramach Kampanii Społecznej "DOM - Dziecko Otulone Miłością".
Program:
09:00-10:00 REJESTRACJA i odbiór identyfikatorów.
10:00-12:00 Warsztaty dla rodziców i zajęcia dla dzieci, które będą odbywały się równolegle w tym samym czasie.
Warsztaty dla rodziców:
1. „Fajni do bólu”– o budowaniu siebie w sieci.
Prowadząca: Luiza Sendal-Jagusiak.
XXI wiek wraz z rozwojem technologii i upowszechnieniem internetu przyniósł światu rewolucję o dynamice atomowej. Co tu dużo mówić - jeszcze chwilę temu baliśmy się jak dorastać będą "milenialsi", a teraz to oni stają się "dziadersami". I choć obecni rodzice nastolatków codziennie używają urządzeń ekranowych, to higiena cyfrowa i wprowadzanie własnych dzieci w świat technologii nierzadko wciąż stanowi wyzwanie. A przecież przestrzeń wirtualna stanowi obecnie dla nich – dzieci, nastolatków, młodych dorosłych - przedłużenie realnego świata, ze wszystkimi jego składowymi - pracą, nauką, rozrywką, kontaktami społecznymi czy przestrzenią do wyrażania siebie, własnych wartości i przekonań. I to od nas, dorosłych, zależy czy przestrzeń ta będzie używania w sposób ryzykowny, czy w sposób bezpieczny oraz korzystny dla dorastającego człowieka. Warsztat będzie okazją do wymiany doświadczeń rodziców oraz przyjrzenia się potrzebom nas wszystkich, w szczególności dzieci. Porozmawiamy zarówno o mrocznych aspektach udostępniania własnego wizerunku, jak i pozytywnym contencie umieszczanym w sieci przez młodzież. Postaramy się odpowiedzieć na takie pytania jak: Być czy nie być (youtuberem)? Qvo vadis (pokoleniu alfa)? Czy warto było szaleć tak (na tiktoku)?
2. Zagrożenia w budowaniu tożsamości dziecka – jak wspierać, jak towarzyszyć?
Prowadząca: dr Agata Rudnik
Jak wspomagać dziecko w budowaniu tożsamości?
Czym są zachowania autodestrukcyjne i jakie są ich rodzaje? Jakie mogą być przyczyny takich zachowań? (w tym m.in. niskie poczucie własnej wartości, problemy emocjonalne, trudności w relacjach z rówieśnikami, stres związany z nauką lub z sytuacją rodzinną). Jak rozpoznać zachowania autodestrukcyjne u dziecka, jak na nie reagować, jakie wsparcie oferować?
Jak rozmawiać z dzieckiem na temat jego trudności i jak zapewnić pomoc? Dostępne rodzaje pomocy i wsparcia.
3. Ryzykowne zachowania seksualne dzieci i młodzieży w internecie.
Prowadząca: Magdalena Iwanowska.
Celem warsztatu jest zdobycie wiedzy o ryzykownych zachowaniach seksualnych podejmowanych przez dzieci i młodzież w internecie, a także uzyskanie wskazówek, jak zapobiegać cyfrowym zagrożeniom oraz jak postępować w przypadku ich wykrycia.
Czego dowiesz się na warsztacie?
- Jakie są formy, przyczyny i konsekwencje ryzykownych zachowań seksualnych podejmowanych przez najmłodszych użytkowników internetu?
- Jak reagować na ryzykowne zachowania seksualne w internecie?
- Jak przeciwdziałać cyfrowym zagrożeniom i gdzie szukać wsparcia w tym procesie?
Zajęcia dla dzieci:
1. Warsztaty "Odlotowe Balony" i wystawa "Dookoła świata" dla dzieci od 3 do 6 r.ż.
2. Pokaz i wystawa "z Energią" dla dzieci od 7 do 9 r.ż.
3. Pokaz i wystawa "z Energią" dla dzieci od 10 do 13 r.ż.
Prowadzące warsztaty dla rodziców
Luiza Sendal-Jagusiak - psycholożka, psychoterapeutka w nurcie poznawczo-behawioralnym w trakcie certyfikacji. Obecnie przyjmuje w Blisko (https://www.facebook.com/profile.php?id=100069153463082). Współpracowała z takimi ośrodkami jak „Mrowisko”, ZPS w Gdyni i OPiTU, gdzie pracowała z dziećmi i dorosłymi w zakresie psychoedukacji, profilaktyki oraz konsultacji psychologicznych. Jest certyfikowanym trenerem Szkoły dla Rodziców i Wychowawców, prowadziła również zajęcia z technik mindfulness. Na sali warsztatowej stara się być jednocześnie nauczycielką i standuperem – ma być edukacyjnie, ale ciekawie i z emocjami. Prywatnie mama prawie-2-letniego Franka, łuczniczka i wielbicielka fantastyki socjologicznej.
dr Agata Rudnik - adiunkt w Instytucie Psychologii Uniwersytetu Gdańskiego (Zakład Psychologii Klinicznej i Zdrowia), dyrektorka Akademickiego Centrum Wsparcia Psychologicznego UG, na co dzień pracuje również m.in. w Szpitalu MSWiA w Gdańsku (oddział gastroenterologii), poradni zdrowia psychicznego w Gdyni i centrum terapii w Poznaniu. Obecnie w trakcie specjalizacji z psychologii klinicznej dzieci i młodzieży. Przygląda się i bada tak m.in. jakość życia uwarunkowaną stanem zdrowia i to, jak możemy zadbać o nasz dobrostan. Autorka książki: Prewencja ryzyka samobójstw wśród dzieci i młodzieży. Skąd mieliśmy wiedzieć?
Magdalena Iwanowska – psycholożka, trenerka. Pracuje w Zakładzie Psychologii Ekonomicznej i Psychologii Organizacji na Uniwersytecie Gdańskim oraz w Niepublicznej Szkole Mental Arts. W pracy doktorskiej bada zjawisko wpływu mediów społecznościowych na system wartości nastolatek i nastolatków. Jedna z autorek książki „Tajemnice reklamy. Jak reklama wpływa na dzieci i młodzież”. Współpracuje z instytucjami, dla których ważna jest wszechstronna, nieszablonowa i przyjazna edukacja wspierająca rozwój młodzieży i młodych dorosłych. Prowadzi szkolenia i warsztaty z zakresu dbania o dobrostan psychiczny oraz rozwijania kompetencji społecznych.
Do zobaczenia na wydarzeniu!
Regulamin Konferencji do wglądu tutaj
Zapraszamy wszystkie zainteresowane osoby, które chcą poprowadzić w 2023 r. Szkołę dla Rodziców i Wychowawców w placówce edukacyjnej do zgłoszenia swojej oferty. Prosimy o przygotowanie oferty w oparciu o informacje zawarte w załączniku i osobiste dostarczenie do dnia 03.03.2023r. (do godz. 16:00), do sekretariatu Gdańskiego Ośrodka Pomocy Psychologicznej dla Dzieci i Młodzieży ul. Racławicka 17 (wejście od ul. Kościuszki). Ośrodek jest czynny od poniedziałku do piątku w godz. od 7.00 do 19.00.
W razie ewentualnych pytań prosimy kontaktować się z sekretariatem GOPP, tel. 58 347 89 30 lub koordynatorką projektu, Zuzanną Maciuk, tel. 572 650 217.
Ruszyły zapisy dzieci na Trening Zastępowania Agresji (TZA)!
Zapraszamy dzieci w wieku 12-16 lat na zajęcia grupowe. Decyzja o zakwalifikowaniu do grupy podejmowana jest na podstawie konsultacji psychologicznych odbytych najpierw z rodzicami/opiekunem prawnymi, a potem dzieckiem. Konsultacje i Trening Zastępowania Agresji będą przeprowadzone przez dwie trenerki TZA. Zajęcia ruszają w marcu i będą obejmowały cykl 20 spotkań po 1.5 godziny. Trening składa się z trzech elementów:
• Trening Umiejętności Prospołecznych
• Trening Kontroli Złości
• Trening Wnioskowania Moralnego
Na konsultacje można zapisywać się telefonicznie przez sekretariat GOPP tel. 58 347 89 30.
Zajęcia będą odbywały się w poniedziałki w godzinach 17-18.30 w siedzibie GOPP przy ul. Racławickiej 17.
Z oferty mogą skorzystać rodzice mieszkający w gdańsku i dzieci uczęszczające do gdańskich placówek oświatowych.
Osoby prowadzące:
Maria Kokosińska – psycholog, absolwentka Uniwersytetu Gdańskiego, trenerka TUS oraz TZA. Ukończyła szkolenia z zakresu psychotraumatologii, dialogu motywującego i pracy z młodzieżą oraz ich rodzicami.
Julia Nowak – psycholog, absolwentka Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, trenerka TUS oraz TZA. Obecnie w trakcie 4-letniego szkolenia psychoterapeutycznego w nurcie poznawczo-behawioralnym. Ukończyła szkolenia z zakresu przemocy seksualnej wobec dzieci, uzależnień behawioralnych oraz Studium Terapii Par w Dolnośląskim Centrum Psychoterapii.
Gdański Ośrodek Pomocy Psychologicznej serdecznie zaprasza wszystkich zainteresowanych na pierwszy etap zajęć "Szkoła dla Rodziców".
Podczas spotkań dowiesz się m.in. jak stawiać dziecku granice, jak radzić sobie z jego uczuciami, nie ignorując przy tym własnych, jak prawidłowo budować pochwały, czy też jak być konsekwentnym nie przestając być "fajnym"
Zajęcia są bezpłatne dla mieszkańców Gdańska.
Cykl to 12 cotygodniowych spotkań w formie warsztatowej.
Będziemy spotykać się w każdą sobotę, począwszy od 08.10.2022 roku do 17.12.2022 roku, w godzinach 9:00 - 12:00, w siedzibie GOPP, przy ul. Racławickiej 17.
Prowadzące zajęcia:
Aleksandra Lehmann - psycholog, organizator społeczności lokalnej, trener edukacyjny
Magdalena Stelczyk - Kaczorowska - specjalista pracy socjalnej i trener edukacyjny
Czujesz się świetnym rodzicem? Podziel się z nami swoimi sposobami.
Czujesz, że się pogubiłeś i potrzebujesz nowej wiedzy? Dołącz i podyskutuj!
Udział w warsztatach poprzedza rekrutacja.
Zapisy:
(058) 347-89-30
797 909 101
Do zobaczenia!
Czasem pojawiają się wątpliwości co do nazewnictwa – czy to w końcu FAS czy FASD.
FASD to zespół zaburzeń, jakie mogą powstać u dziecka, kiedy matka w czasie ciąży spożywa alkohol. Jest to ogólne określenie specyficznych problemów zdrowotnych, wychowawczych i edukacyjnych, jakimi mogą być dotknięte dzieci matek pijących alkohol w ciąży.
FAS to jednostka chorobowa o nazwie Płodowy Zespół Alkoholowy, jest najcięższym uszkodzeniem z tego spektrum, stanowi jednak zaledwie ok. 3 proc. wszystkich zaburzeń rozwojowych spowodowanych spożyciem alkoholu przez kobiety w ciąży.
Alkohol spożywany przez kobiety w ciąży jest główną przyczyną powstawania wad wrodzonych u dziecka. W Europie, FASD jest najbardziej rozpowszechnionym schorzeniem neurorozwojowym. Częstszym nawet od autyzmu czy zespołu Downa. Mimo to dzieci z FASD wciąż nie doczekały się takiego systemu wsparcia jak np. dzieci z całościowymi zaburzeniami rozwoju.
Poalkoholowe zaburzenia płodu, wbrew powszechnemu przekonaniu rozwijają się nie tylko u dzieci matek uzależnionych od alkoholu i pochodzących ze środowisk o niskim statusie społeczno-ekonomicznym. Do uszkodzeń poalkoholowych może również dojść w wyniku jednorazowego np. imprezowego spożycia dużej dawki alkoholu. Większość kobiet, które piły alkohol w czasie ciąży, piło zanim się dowiedziała, że jest w ciąży a nie dlatego, że są uzależnione.
W ostatnich latach zauważyć można niepokojącą tendencję - rośnie liczba nadmiernie pijących młodych kobiet, a poziom ich picia ( co do ilości i częstości spożywanego alkoholu ) zbliża się do poziomu picia mężczyzn. Kobiety pijące najwięcej alkoholu to osoby w wieku od 18 do 29 lat.
ETANOL JEST SILNIEJSZYM TERATOGENEM NIŻ MARIHUANA, KOKAINA CZY HEROINA.
Szkodliwe dla płodu skutki alkoholu, zależą od:
• dawki,
• okresu ciąży, w którym alkohol dotarł do kształtujących się narządów zarodka/płodu,
• stanu zdrowia i genotypu matki
• w mniejszym zakresie również od materiału genetycznego ojca zawartego w plemnikach i genotypu zarodka.
Z tego powodu Światowa Organizacja Zdrowia zaleca nawet trzymiesięczną abstynencję dla kobiet i mężczyzn przed planowanym poczęciem dziecka.
Bywa, że nadużywanie alkoholu w ciąży przez konkretną kobietę nie doprowadzi do rozwoju FASD u jej dziecka, ale stworzy podatność do rozwoju tego zaburzenia w kolejnych pokoleniach.
Poalkoholowe Zaburzenia Płodu u konkretnych dzieci mogą mieć różne nasilenie i różną manifestację. Szacuje się, że ok. 10 proc. dzieci z FASD ma wady anatomiczne narządów wewnętrznych np. nerek, serca. Około 50 proc. dzieci z FASD ma iloraz inteligencji w normie.
Często uważa się, że FASD od razu widać po charakterystycznym zestawie dysmorfii twarzy (skrócenie szpary powiekowej, wygładzenie rynienki podnosowej, wąska górna warga). Mogą one jednak występować w różnym nasileniu, albo wcale.
Organem najbardziej wrażliwym na działanie alkoholu w czasie ciąży jest rozwijający się mózg dziecka. Każde 50 ml spożytego alkoholu zabija 20 milionów komórek nerwowych.
Uszkodzenie mózgu może skutkować:
• zaburzeniami w odbiorze i przetwarzaniu bodźców sensorycznych - wzrokowych, słuchowych, czuciowych,
• opóźnieniem rozwoju mowy,
• zaburzeniami w komunikacji językowej,
• problemami z pamięcią i uczeniem się - często pomimo prawidłowego rozwoju intelektualnego,
• zaburzeniami myślenia przyczynowo-skutkowego, planowania i przewidywania,
• problemami z organizowaniem przestrzeni i czasu.
Skutki picia w ciąży stanowią prawdziwy kalejdoskop składający się z: różnorodnych wad wrodzonych, niedoboru wzrostu i wagi ciała, małogłowia, zaburzeń neurorozwojowych, ograniczeń sprawnościowych oraz trudności społecznych, szkolnych i wychowawczych.
Co ważne dzieci z FASD mają problemy poznawcze i emocjonalne, które są skutkiem nie tylko uszkodzeń mózgu, ale również doświadczeń traumatycznych i zaburzeń więzi.
W Gdańskim Ośrodku Pomocy Psychologicznej oferujemy pomoc dla dzieci z FASD oraz ich opiekunów. W naszej ofercie mamy:
• diagnozę lekarsko-psychologiczną,
• terapię psychologiczną,
• terapię neuropsychologiczną,
• terapię neurorozwojową,
• terapię neurologopedyczną,
• terapię integracji sensorycznej,
• grupę wsparcia dla rodziców zastępczych/adopcyjnych,
• konsultacje rodzicielskie;
Mamy przyjemność ogłosić iż 9 grudnia 2022 r. odbędzie się XIII Ogólnopolska Konferencja Naukowo-Szkoleniowa z cyklu: Teoria i praktyka terapeutyczna pt. Psychoterapia traumy dziecięcej.
Tematyka tegorocznej Konferencji stanowi kontynuację problematyki podjętej w zeszłym roku i dotyczy: psychoterapii i farmakoterapii traumy seksualnej, relacyjnej i transgeneracyjnej u dzieci.
Dodatkowo, Gdański Ośrodek Pomocy Psychologicznej Dzieci i Młodzieży obchodzi w tym roku swoje 25-lecie. W związku z tym chcielibyśmy uczcić nasz jubileusz, zapraszając na Konferencję prelegentów, którzy byli zawodowo zaangażowani lub nadal są, w działalność Ośrodka.
Na Konferencji będziemy mieli przyjemność gościć:
prof. Katarzynę Schier,
psychiatrę dzieci i młodzieży dr Anitę Sumiłę,
psychoterapeutów: dr Lecha Kalitę, Grażynę Lewko, Annę Pułjan-Laudańską.
Więcej szczegółów wkrótce!
Specjaliści Gdańskiego Ośrodka Pomocy Psychologicznej dla Dzieci i Młodzieży zapraszają na BEZPŁATNE warsztaty: "KŁOPOTY W PLECAKU"
Na spotkania zapraszamy nauczycieli, pedagogów, psychologów i innych specjalistów zainteresowanych pogłębianiem pracy z młodzieżą. Podczas warsztatów będziemy poruszać wiele trudnych tematów związanych z rozwojem psychicznym młodego człowieka, poruszymy kwestie związane z rozwojem seksualnym, traumami i wieloma innymi trudnymi sytuacjami z którymi napotykamy się w pracy z młodzieżą.
Zapisy wyłącznie telefonicznie, uruchamiane są na tydzień przed rozpoczęciem każdego warsztatu:
Gdański Ośrodek Pomocy Psychologicznej dla Dzieci i Młodzieży ul. Racławicka 17 tel.: 58 347 89 30, liczba miejsc ograniczona.
Warsztaty odbywać się będą we wtorki od godziny 10:00 do godziny 12:00
04.10.2022 - Wpływ przeżytej traumy na problemy szkolne dzieci i młodzieży
11.10. 2022 - Samookaleczenia wśród dzieci i młodzieży
08.11. 2022- Samobójstwa wśród dzieci i młodzieży
13.12.2022 - Problematyka wykorzystania seksualnego
Osoby prowadzące:
Monika Kowalczyk – psychoterapeuta, certyfikowany psychotraumatolog specjalista, pedagog. W GOPP prowadzi konsultacje i terapię dzieci, młodzieży i dorosłych, współprowadzi grupę terapeutyczną dla młodzieży oraz diagnozuje dzieci i młodzież z podejrzeniem wykorzystania seksualnego.
Anna Uzarczyk – psychoterapeuta psychoanalityczny, pedagog, nauczyciel Montessori. Współpracuje z GOPP, prowadzi prywatną praktykę terapeutyczną.
UWAGA: Zwolniły się miejsca w grupach warsztatowych zarówno dla rodziców, jak i dla dzieci!
Aby zarejestrować się na Nowoczesną Konferencję, prosimy o napisanie wiadomości e-mail na adres: sekretariat@raclawicka.gda.pl
Treść wiadomości powinna zawierać następujące dane:
1. Tytuł maila: Konferencja „Co tu począć?”.
2. Imię nazwisko osoby dorosłej uczestniczącej w warsztacie.
3. Numer telefonu.
4. Tytuł wybranego warsztatu dla rodzica.
5. Imię i nazwisko oraz wiek dziecka uczestniczącego w warsztatach.
W odpowiedzi otrzymacie Państwo potwierdzenie i szczegóły dotyczące uczestnictwa w Konferencji.
Konferencja organizowana dla mieszkańców Gdańska, ilość miejsc jest ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń!
OBOWIĄZUJĄ ZAPISY
KONFERENCJA DLA MIESZKAŃCÓW GDAŃSKA, UDZIAŁ BEZPŁATNY, ILOŚĆ MIEJSC OGRANICZONA!
Gdzie: Hevelianum, ul. Gradowa 6
Kiedy: 04.06.2022r.
Zapraszamy:
- rodziców dzieci i młodzieży,
- dzieci w przedziale wiekowym 4-10 lat,
na corocznie organizowaną konferencję w ramach Kampanii Społecznej "DOM - Dziecko Otulone Miłością".
Program:
Dla rodziców przygotowaliśmy warsztaty, które będą odbywały się równolegle w godzinach 10:00-12:00.
1. Prelekcja i dyskusja filmowa - "Wszystko pozostaje w rodzinie".
Prowadząca: Anna Kordzińska-Grabowska
Warsztat skierowany jest do rodziców dzieci nastoletnich 12+ w oparciu o analizę treści zawartych w serialu "Nie ma jak w rodzinie". Podczas warsztatu poruszane będą kwestie przekazów międzypokoleniowych, procesów zachodzących w rodzinie, a także zadań rozwojowych stawianych każdemu członkowi rodziny.
2. „Moje dziecko się buntuje. Jak budować relację opartą na bliskości i współpracy”.
Prowadzący: Artur Gębka, Michał Cetner
Warsztat skierowany jest do rodziców dzieci w wieku szkolnym (7-12 lat), którzy pragną lepiej zrozumieć funkcję niektórych trudnych zachowań swojego dziecka. Chcą budować relacje oparte na bliskości i próbie zrozumienia dziecięcego świata.
3. „Trudne rozmowy o dziecięcej seksualności – jak rozmawiać z dziećmi o ludzkim ciele i zdrowych, bezpiecznych granicach”.
Prowadzące: Monika Kowalczyk i Anna Pułjan-Laudańska
Warsztat ten stanowi odpowiedź na pytania i obawy dotyczące rozwoju psychoseksualnego małych dzieci. Będziemy rozmawiali o:O tym jak przebiega rozwój psychoseksualny małych dzieci.O tym jak reagować na przejawy dziecięcej seksualności.
O tym w jaki sposób rozmawiać z dziećmi o intymności oraz intymnych częściach ciała.
O tym jak pomagać dzieciom w uczeniu się własnych i cudzych granic.
O tym które zachowania dziecka powinny niepokoić.
W trakcie trwania warsztatów dla rodziców, dzieci będą brały udział w tematycznych zajęciach zabawowo-edukacyjnych.
DLA DZIECI W WIEKU 4-8 r.ż.
„Co jeśli nie lubię gilgotek? ”– zajęcia dla dzieci w wieku 4-6r.ż.
Prowadząca warsztat: Anna Uzarczyk
Podczas wspólnej zabawy dzieci nauczą się jak radzić sobie w sytuacji, gdy np. nie mają ochoty na „łaskotanie”, co mogą zrobić kiedy ktoś przekracza ich granice. Dzieci będą miały możliwość zastanowienia się nad tym co lubią w relacji z innymi, a co sprawia im kłopot. Zajęcia będą przeprowadzone metodami: dramy edukacyjnej oraz ruchu rozwijającego Weroniki Sherborne.
„Co jeśli nie lubię gilgotek? ” – warsztat zabawowo-edukacyjny dla dzieci w wieku 7-8r.ż.
Prowadząca warsztat: Anna Uzarczyk
Podczas zajęć dzieci będą miały możliwość zastanowienia się nad tym co lubią w relacji z innymi, a co sprawia im kłopot. Warsztat dla dzieci w wieku 7-8 lat, będzie przeprowadzony metodą dramy edukacyjnej. Uczestnicy będą tworzyli scenki teatralne, dzięki którym doświadczą, jako uczestnik lub widz czym są granice i co można zrobić aby zostały one uszanowane.
DLA DZIECI W WIEKU 9-10, przewidziane jest zwiedzanie Laboratorium Ruchu, w ramach oferty centrum Hevelianum.
Prowadzące/y warsztaty
Michał Cetner – psycholog oraz terapeuta pracujący w nurcie Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniu, doskonalący swoje umiejętności w ramach 4-letniego całościowego szkolenia psychoterapeutycznego w Centrum Terapii Krótkoterminowej w Łodzi. Zawodowo związany był z Ośrodkiem Interwencji Kryzysowej w Gdyni, gdzie poza pracą z klientami współprowadził również półtoraroczne programy stażowe dla studentów i absolwentów psychologii. Praktykę zdobywał również w placówkach oświaty oraz pomocy społecznej. Na co dzień pracuje z osobami w kryzysach psychicznych. Prowadził szkolenia dla pracowników instytucji pomocowych oraz warsztaty wspierające rozwój osobisty i radzenie sobie ze stresem. Obecnie prowadzi indywidualną praktykę terapeutyczną oraz pracuje na Oddziale Dziennym Zaburzeń Nerwicowych.
Artur Gębka – psycholog, certyfikowany psychoterapeuta poznawczo - behawioralny. W swojej pracy terapeutycznej korzysta z modelu terapeutycznego ACT i DBT. Na co dzień pracuje z dziećmi i młodzieżą cierpiącymi na zaburzenia nastroju, zaburzenia lękowe. Autor dwóch książek o emocjach dla dzieci, wydanych w Gdańskim Wydawnictwie Psychologicznym. Przez wiele lat związany z Specjalistycznym Ośrodkiem Wsparcia w Gdyni, gdzie zdobywał doświadczenie w pracy z osobami w kryzysie oraz współprowadził półtoraroczne programy stażowe dla studentów i absolwentów psychologii. Posiada bogate doświadczenie w prowadzeniu warsztatów i szkoleń. Aktualnie pracuje w Centrum Zdrowia Psychicznego w Gdańsku oraz w gabinecie prywatnym, gdzie prowadzi psychoterapię osób dorosłych i dzieci w nurcie poznawczo-behawioralnym. Prowadzi również grupy dla rodzin w ramach programu Family Conections.
Anna Kordzińska-Grabowska – psycholożka, oligofrenopedagożka, psychoterapeutka w trakcie całościowego szkolenia z systemowej terapii rodzin. Wieloletnia pracownica poradni psychologiczno-pedagogicznej z doświadczeniem pracy jako psycholożka szkolna. Autorka publikacji psychologicznych, w tym wielu scenariuszy zajęć dla dzieci szkolnych i przedszkolnych. Prowadzi terapię dzieci i młodzieży.
Monika Kowalczyk - psychoterapeutka pracująca w nurcie psychoanalitycznym, certyfikowany psychotraumatolog specjalista, pedagog. Członkini Polskiego Towarzystwa Psychotraumatologii i kandydatka Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Psychoanalitycznej. Doświadczenie zawodowe zbierała pracując m.in. jako: specjalista ds. interwencji w Centrum Interwencji Kryzysowej, wykładowca SWPS oraz prowadząc liczne warsztaty dla młodzieży i dorosłych, a także szkolenia dla przedstawicieli służb społecznych. W GOPP prowadzi konsultacje i terapię dzieci, młodzieży i dorosłych oraz diagnozuje dzieci i młodzież w ramach Modelu Pomocy Dzieciom z podejrzeniem wykorzystania seksualnego i ich rodzicom. Prowadzi również prywatną praktykę psychoterapeutyczną.
Anna Pułjan-Laudańska - psycholożka, certyfikowana psychoterapeutka Polskiego Towarzystwa Psychologicznego, obecnie w trakcie procesu uzyskiwania certyfikatu seksuologa klinicznego PTS, wykładowczyni akademicka, członkini Polskiego Towarzystwa Psychologicznego i Polskiego Towarzystwa Seksuologicznego. Doświadczenie kliniczne zdobywała współpracując ze Specjalistycznym Ośrodkiem Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Gdyni, Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Gdyni, a także w gabinecie prywatnym, gdzie łączy pracę terapeutyczną z pomocą seksuologiczną. W GOPP prowadzi diagnozy dzieci i młodzieży w ramach Modelu Pomocy Dzieciom z podejrzeniem wykorzystania seksualnego i ich rodzicom.
Anna Uzarczyk – psychoterapeutka psychoanalityczna, nauczyciel wczesnej edukacji oraz nauczyciel specjalista terapii pedagogicznej, od kilkunastu lat prowadzi warsztaty dla dzieci z zakresu rozumienia emocji. Pasjonatka pedagogiki Montessori. Obecnie pracuje terapeutycznie z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi w gabinecie prywatnym.
Więcej informacji już niedługo, sledźcie nasze wydarzenie oraz profil na FB!
Jeszcze do 1. grudnia 2021 trwa rejestracja uczestnictwa w Konferencji. Szczegóły TUTAJ
Gdański Ośrodek Pomocy Psychologicznej dla Dzieci i Młodzieży we współpracy z gdańskimi Poradniami Psychologiczno-Pedagogicznymi oferuje specjalistyczną pomoc w ramach projektu Wsparcia Zdrowia Psychicznego mieszkanek i mieszkańców Gdańska. Dzieci, młodzież oraz rodzice, którzy potrzebują skonsultować się z psychologiem i skorzystać ze wsparcia psychologicznego mają możliwość, blisko swojego miejsca zamieszkania i nieodpłatnie skorzystać z pomocy. Również oferta wsparcia zaadresowana jest dla nauczycieli z gdańskich placówek edukacyjnych.
Dla dzieci i młodzieży: Wsparcie psychologiczne jest skierowanego do dzieci i młodzieży i ma na celu rozwijanie konstruktywnych sposobów radzenia sobie ze stresującymi sytuacjami życiowymi powodującymi przeciążenie emocjonalne. Taka forma pomocy znajduje zastosowanie w przypadku trudności w przystosowaniu się do zmiany np. w wyniku choroby, pandemii i różnych kłopotów rodzinnych. W trakcie wsparcia psychologicznego nie pracujemy nad zmianą mechanizmów psychicznych, ale stwarzamy przestrzeń do wyrażania, rozumienia i akceptowania uczuć dziecka, co obniża poziom stresu. Dodatkowo psycholog pomaga mu w określeniu własnych potrzeb oraz poszerza perspektywę możliwych rozwiązań, przez co można wyeliminować niefunkcjonalne zachowania. W ramach oferty najpierw prowadzone są konsultacje dla dzieci, młodzieży i rodziców, które pozwalają na zakwalifikowanie do wsparcia psychologicznego. Następnie dzieci i młodzież mogą skorzystać z sesji wsparcia psychologicznego. Jeżeli zachodzi potrzeba rodzice mogą równolegle korzystać z konsultacji wychowawczych, które maja na celu zwiększenie rozumienia problemów dziecka przez rodziców oraz pomoc w wypracowywaniu warunków sprzyjających zmianie. Każdorazowo spotkania trwają 50 min. z częstotliwością 1-2 sesji w tygodniu.
Szkoła dla rodziców: Cykl psychoedukacyjnych warsztatów mających na celu rozwijanie umiejętności wychowawczych rodziców i opiekunów, aby adekwatnie wspierać rozwój swojego dziecka oraz czerpać satysfakcję z rodzicielstwa. Dzięki Szkole dla rodziców można zwiększyć swoje kompetencje wychowawcze poprzez: lepsze poznanie i rozumienie dziecka oraz siebie w relacji z dzieckiem, poprawę komunikacji w rodzinie oraz naukę skutecznych, nieagresywnych metod wychowawczych. Na zakończenie uczestnicy otrzymują zaświadczenie potwierdzające ukończenie Szkoły. Jeden cykl Szkoła dla rodziców obejmuje 12 spotkań po 3 godz., które są prowadzone przez dwóch psychologów.
Wsparcie dla nauczycieli
Konsultacje indywidualne, które mają na celu rozpoznanie psychologicznych trudności dziecka i nauczyciela w relacji edukacyjnej w celu lepszego zrozumienia i poprawy funkcjonowania dziecka. Jedno spotkanie konsultacyjne trwa 50 min. Warsztaty tematyczne – zajęcia grupowe poświęcone wybranym zagadnieniom dotyczącym dzieci i młodzieży np. specyficznym trudnościom psychicznym i rodzinnym, funkcjonowaniu w szkole, relacji uczeń – nauczyciel. Celem warsztatów jest dostarczenie praktycznej wiedzy, zwiększenie wrażliwości na niepokojące objawy i wymiana doświadczeń. Superwizja – specjalistyczna pomoc dla nauczycieli polegająca na szczegółowym przeanalizowaniu konkretnej relacji z uczniem, mającej na celu rozpoznanie i zrozumienie mechanizmów psychicznych wpływających na trudności w budowania relacji i warunkujących niefunkcjonalne zachowanie ucznia w procesie edukacji.
Organizatorzy mają również w planie zorganizowanie konferencji, na której specjaliści podzielą się swoim doświadczeniem i dobrymi praktykami w zakresie prowadzenia programów odnoszących się do wybranych trudności uczniów w procesie edukacyjnym.
Poniższe placówki realizują wybrane formy pomocy (nie obowiązuje rejonizacja). Aby uzyskać szczegółowe informacje i umówić się na wizytę należy skontaktować się telefonicznie z placówką:
1. Gdański Ośrodek Pomocy Psychologicznej dla Dzieci i Młodzieży tel. 58 347 89 30
- sesje wsparcia psychologicznego dla dzieci, młodzieży, rodziców
2. Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna nr 1 tel. 58 341 87 58
- szkoła dla rodziców
- konsultacje i sesje wsparcia psychologicznego dla dzieci, młodzieży, rodziców
- konsultacje indywidulane dla nauczycieli
- warsztaty tematyczne dla nauczycieli
- superwizja dla nauczycieli
3. Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna nr 3 tel. 58 301 07 21
- konsultacje i sesje wsparcia psychologicznego dla dzieci, młodzieży, rodziców
- konsultacje indywidualne dla nauczycieli
4. Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna nr 4 tel. 58 520 13 49
- konsultacje i sesje wsparcia psychologicznego dla dzieci, młodzieży, rodziców
- konsultacje indywidualne dla nauczycieli
5. Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna nr 5 tel. 58 348 72 82, 663 396 663
- konsultacje i sesje wsparcia psychologicznego dla dzieci, młodzieży, rodziców
6. Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 6 (Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna nr 6) tel. 58 301 18 15
- konsultacje i sesje wsparcia psychologicznego dla dzieci, młodzieży, rodziców
- konsultacje indywidualne dla nauczycieli
7. Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna nr 7 tel. 58 341 39 50
- konsultacje i sesje wsparcia psychologicznego dla dzieci, młodzieży, rodziców
- superwizja dla nauczycieli
Mamy zaszczyt poinformować, że w bieżącym roku powracamy do organizacji corocznej Ogólnopolskiej Konferencji Naukowo-Szkoleniowej z cyklu: Teoria i praktyka terapeutyczna.
XII edycja konferencji pt. „Interdyscyplinarna pomoc dziecku po traumie seksualnej” odbędzie się 3. grudnia 2021 r. w formie zdalnej. Konferencja adresowana jest do psychologów, pedagogów, psychiatrów, pediatrów, pracowników socjalnych, kuratorów, sędziów oraz prokuratorów.
Chcemy przybliżyć Państwu wypracowany przez Gdański Ośrodek Pomocy Psychologicznej dla dzieci i młodzieży Model diagnozy i pomocy dziecku po doświadczeniu traumy seksualnej. Podczas konferencji swoje referaty wygłoszą: profesor Maria Beisert oraz specjaliści pracujący w ramach autorskiego Modelu.
kWięcej informacji na stronie Konferencji: konferencja.raclawicka.gda.pl
Otwieramy nabór do grupy terapeutycznej dla młodych dorosłych (18-22 lat), uczących się lub studiujących w Gdańsku.
WIEK: 18-22 lat
CZAS TRWANIA: 10 miesięcy
START GRUPY: od 15 września 2021r
CZAS: środy 19.00-20.30
MIEJSCE: Gdański Ośrodek Pomocy Psychologicznej dla Dzieci i Młodzieży, przy ul. Racławickiej 17
ZGŁOSZENIA: tel. (58) 347 89 30, e-mail: sekretariat@raclawicka.gda.pl
KOSZT: udział w grupie jest bezpłatny
Grupa jest zaadresowana do osób, które uczą się/studiują w Gdańsku oraz m.in: zmagają się ze skutkami izolacji społecznej spowodowanej wybuchem pandemii, mają bolesne i trudne relacje z bliskimi, przeżywają powtarzające się konflikty z osobami z otoczenia, pragną budować głębsze i bardziej satysfakcjonujące relacje z innymi, chcą lepiej rozumieć i wyrażać własne myśli, uczucia i potrzeby, pragną lepiej poznać siebie, rozpoznać źródła swoich trudności emocjonalnych i nauczyć się radzić sobie z nimi, czują, że są obciążone nadmiernym stresem, doświadczyły straty bliskiej osoby, mają za sobą trudne doświadczenia.
Proponowana przez nas forma wsparcia grupowego jest przestrzenią sprzyjającą poznawaniu samego siebie w relacji z innymi. Służy także poszerzaniu świadomości oraz tworzeniu satysfakcjonujących relacji.
Warunkiem uczestniczenia w grupie jest odbycie konsultacji indywidualnych z prowadzącymi. Ilość konsultacji poprzedzających sesje grupowe będzie wynosiła od 1 do 3 spotkań, w zależności od potrzeby. Maksymalna liczba uczestników to 12 osób.
Prowadzący: Karolina Kutryb, Tomasz Montowski
Tym, którzy chcieliby wrócić do naszych konferencyjnych rozmów o dziecięcych emocjach lub posłuchać ich po raz pierwszy - udostępniamy nagranie tego wydarzenia.>>> OBEJRZYJ TUTAJ
"Uczucia nie zawsze występują w pojedynkę, lubią się ze sobą łączyć, mieszać. Warto uwzględniać je wszystkie i zastanawiać się, co tak naprawdę czuje nasze dziecko, co czujemy my sami. Dla lepszego rozumienia siebie i innych ważne jest, by mówić wprost o swoich emocjach i potrzebach. Inni mogą się tylko domyślać, lecz nie zawsze trafnie wiedzieć, co właściwie czujemy i czego byśmy potrzebowali. Kiedy powiemy na głos, co w nas drzemie,dajemy sobie szansę na trafniejsze rozumienie siebie i innych..."
Więcej o (nie)złych emocjach tutaj >>> (NIE)ZŁE EMOCJE - BROSZURA
Jeśli chcesz dowiedzieć się jeszcze więcej na temat trudnych emocji u dzieci i młodzieży oraz jak sobie z nimi radzić, zapraszamy na konferencję
Grafika: Maga Moc Terapeutycznych Opowieści
W tych trudnych dla nas wszystkich czasach chcemy z Państwem, i zaproszonymi przez nas gośćmi, przyjrzeć się emocjom od strony praktycznej: Skąd się biorą? Dlaczego czasem bywają tak intensywne? Czy można je dzielić na złe i dobre? Na czym polegają różnice w świecie emocjonalnym dziecka i jego rodziców….
Te i wiele innych emocjonujących tematów poruszymy 22. maja, a naszymi gośćmi będą:
dr Wojciech Glac - neurobiolog z Pracowni Neurobiologii Katedry Fizjologii Zwierząt i Człowieka Uniwersytetu Gdańskiego. Zwycięzca konkursu Popularyzator Nauki 2019 w kategorii „Naukowiec”, pomysłodawca i organizator Dni Mózgu na Uniwersytecie Gdańskim.
Marta Orańska-Szałomska - psycholog, psychoterapeutka psychodynamiczna. Blisko 10 lat związana z Gdańskim Ośrodkiem Pomocy Psychologicznej dla Dzieci i Młodzieży, obecnie współpracuje z GOPP w ramach popularyzacji wiedzy psychologicznej i psychoterapeutycznej. Pełni funkcję wiceprezeski Pomorskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Psychodynamicznej.
Ich wspólna rozmowa dotyczyć będzie biologicznych aspektów emocji.
Katarzyna Janasiewicz- Nowak - politolog, psycholog, prezes Stowarzyszenia Rozwoju Zawodowego i Osobistego Zielona Myśl. Członek Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Psychoanalitycznej. Prowadzi psychoterapię z osobami dorosłymi, młodzieżą i małymi dziećmi. Od ponad 15 lat jestem propagatorką dobrych praktyk w budowaniu zaufania wśród specjalistów oferujących pomoc dziecku i jego opiekunom.
Karolina Kutryb - pedagog resocjalizacyjny, instruktor teatralny, socjoterapeuta i psychoterapeuta psychodynamiczny, członek Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Psychodynamicznej. Szkolenie z psychoterapii ukończyła w Krakowskim Centrum Psychoterapii Psychodynamicznej rekomendowanym przez Polskie Towarzystwo Psychologiczne. Na co dzień współtworząca pion terapeutyczny w GOPP.
Ich wspólna rozmowa będzie poruszać tematykę emocji i emocjonalności małych i dużych dzieci.
Anna Jóźwiak - psycholog, absolwentka Uniwersytetu Gdańskiego, psychoterapeutka systemowa, ukończyła Kurs Podstawowy oraz Zaawansowany Psychoterapii Systemowej organizowany przez Wielkopolskie Towarzystwo Psychoterapii Systemowej, którego jest członkiem; zawodowo zajmuje się głównie terapią rodzinną i terapią par (w Gdańskim Ośrodku Pomocy Psychologicznej dla Dzieci i Młodzieży, w PZPPP w Wejherowie oraz w gabinecie prywatnym), a także diagnozą psychologiczną, szczególnie w zakresie funkcjonowania społecznego oraz emocjonalnego dzieci i młodzieży.
Anna Szentak - pedagog, ukończyła Uniwersytet Warszawski oraz Podyplomowe Studia z Psychologii Klinicznej na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym. Szkoli się w Ośrodku Psychoterapii Psychoanalitycznej "Trójmiasto", w psychoanalizie nurtu niezależnego oraz w psychotraumatologii. Wcześniej uzyskała certyfikat Psychoterapeuty Gestalt w Instytucie Terapii Gestalt w Krakowie. Jest realizatorką "Szkoły dla Rodziców i Wychowawców", a także profilaktycznego programu dla młodzieży eksperymentującej z substancjami psychoaktywnymi "Fred goes net". Na co dzień współtworząca pion terapeutyczny w GOPP.
Ich wspólna rozmowa będzie wyjaśniać jak i dlaczego emocje komplikują się, gdy w grę wchodzi więcej osób - tak jak to z reguły bywa w rodzinie.
Organizatorem wydarzenia w imieniu Prezydent Miasta Gdańska Aleksandry Dulkiewicz jest Gdański Ośrodek Pomocy Psychologicznej dla Dzieci i Młodzieży. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Wszystkich chętnych zapraszamy przed ekrany komputerów.
Konferencja odbędzie się w sobotę, 22. maja 2021r. w godzinach: 10:00 – 13:00. Udział w konferencji jest bezpłatny.
Udział w tegorocznym wydarzeniu, z uwagi na wciąż doskwierającą nam wszystkim pandemię, będzie całkowicie online - transmitowany na stronie www.gdansk.pl oraz na naszym profilu na Facebook'u
Podczas konferencji będzie możliwość zadawania pytań za pośrednictwem chatu na www.gdansk.pl oraz na Facebook'u.
W związku z przeciwdziałaniem COVID - 19 w Gdańskim Ośrodku Pomocy Psychologicznej dla Dzieci i Młodzieży od dnia 26 października 2020r. wprowadzono następujące zmiany:
ZASADY PRACY ONLINE
Informacje nt. bezpłatnego transportu osób niepełnosprawnych w stopniu znacznym oraz w wieku 70+
Rozpoczęło się głosowanie na projekty w ramach Budżetu Obywatelskiego 2021! ⏰ Wybierać można spośród ponad 350 pomysłów zgłoszonych przez gdańszczanki i gdańszczan.
Szczegóły TUTAJ oraz na Facebooku
Specjaliści Gdańskiego Ośrodka Pomocy Psychologicznej dla Dzieci i Młodzieży zapraszają na BEZPŁATNE warsztaty: "KŁOPOTY W PLECAKU" edycja ONLINE
Na spotkania zapraszamy nauczycieli, pedagogów, psychologów i innych specjalistów zainteresowanych pogłębianiem pracy z młodzieżą. Podczas warsztatów będziemy poruszać wiele trudnych tematów związanych z rozwojem psychicznym młodego człowieka, poruszymy kwestie związane z rozwojem seksualnym, traumami i wieloma innymi trudnymi sytuacjami z którymi napotykamy się w pracy z młodzieżą
Zapisy wyłącznie telefonicznie, uruchamiane są na tydzień przed rozpoczęciem każdego warsztatu:
Gdański Ośrodek Pomocy Psychologicznej dla Dzieci i Młodzieży ul. Racławicka 17 tel.: 58 347 89 30, liczba miejsc ograniczona.
TERMINY WARSZTÓW
25.11.2020 (środa 8:00-11:00): Problematyka wykorzystania seksualnego
04.12.2020 (piątek 10:15-13:15): Samookaleczanie wśród młodzieży
11.12.2020 (piątek 10:15-13:15): Samobójstwa i próby samobójcze wśród młodzieży
Osoby prowadzące:
Monika Kowalczyk – psychoterapeuta, certyfikowany psychotraumatolog specjalista, pedagog. W GOPP prowadzi konsultacje i terapię dzieci, młodzieży i dorosłych, współprowadzi grupę terapeutyczną dla młodzieży oraz diagnozuje dzieci i młodzież z podejrzeniem wykorzystania seksualnego.
Anna Uzarczyk – psychoterapeuta psychoanalityczny, pedagog, nauczyciel Montessori. Współpracuje z GOPP, prowadzi prywatną praktykę terapeutyczną.
Psychoterapeuci z Gdańskiego Ośrodka Pomocy Psychologicznej dla Dzieci i Młodzieży czytają terapeutyczne książki dla dzieci, które z uwagi na zaistniałą sytuację nie mogą kontynuować swojej psychoterapii, pozostają w domach i dzielnie znoszą trud osamotnienia. Zapraszamy również wszystkie inne dzieci, które zainteresuje nasza inicjatywa oraz ich rodziców. Dzięki uprzejmości Wydawnictw EneDueRabe czytamy książki, które budzą wyobraźnię, dają wytchnienie i koją trudne emocje dzieci. Dodatkową atrakcją jest spontaniczna i oryginalna interpretacja dzieł. Zachęcamy również rodziców i opiekunów do rozmawiania z dziećmi na tematy, o których czytamy. Nagrania będą publikowana na naszym FB!
https://www.facebook.com/raclawickagdansk
Specjaliści Gdańskiego Ośrodka Pomocy Psychologicznej dla Dzieci i Młodzieży zapraszają na BEZPŁATNE warsztaty: "KŁOPOTY W PLECAKU"
Na spotkania zapraszamy nauczycieli, pedagogów, psychologów i innych specjalistów zainteresowanych pogłębianiem pracy z młodzieżą. Podczas warsztatów będziemy poruszać wiele trudnych tematów związanych z rozwojem psychicznym młodego człowieka, poruszymy kwestie związane z rozwojem seksualnym, traumami i wieloma innymi trudnymi sytuacjami z którymi napotykamy się w pracy z młodzieżą.
Zapisy uruchamiany na dwa tygodnie przed rozpoczęciem każdego warsztatu: Gdański Ośrodek Pomocy Psychologicznej dla Dzieci i Młodzieży ul. Racławicka 17 tel.: 58 347 89 30, liczba miejsc ograniczona.
Warsztaty odbywać się będą w środy od godziny 8:00-11:00
18.03.2020 - Wpływ doświadczeń traumatycznych na funkcjonowanie dzieci i młodzieży
22.04.2020 - Rozwój psychoseksualny dzieci i młodzieży
13.05.2020 - Problematyka wykorzystania seksualnego
23.09. 2020 - Zaburzenia odżywiania
21.10. 2020 - Samookaleczenia i próby samobójcze wśród młodzieży
18.11. 2020 - Dzieci „niegrzeczne” czyli jak rozumieć dziecko z niedostosowaniem społecznym
Osoby prowadzące:
Monika Kowalczyk – psychoterapeuta, certyfikowany psychotraumatolog specjalista, pedagog. W GOPP prowadzi konsultacje i terapię dzieci, młodzieży i dorosłych, współprowadzi grupę terapeutyczną dla młodzieży oraz diagnozuje dzieci i młodzież z podejrzeniem wykorzystania seksualnego.
Anna Uzarczyk – psychoterapeuta, pedagog, nauczyciel Montessori. W GOPP prowadzi konsultacje i terapię dzieci i młodzieży.
Na Święta Bożego Narodzenia oraz na nadchodzący Nowy Rok dużo radości, dobroci od ludzi oraz szczęścia rodzinnego życzy zespół GOPP.
___
Gdański Ośrodek Pomocy Psychologicznej dla Dzieci i Młodzieży w imieniu Prezydenta Miasta Gdańska wraz z Instytutem Psychologii Uniwersytetu Gdańskiego oraz Fundacją Psychologiczną zapraszają do wzięcia udziału w konferencji: "Wyłaniająca się dojrzałość - o adolescentach w nowej rzeczywistości".
06.12.2019, Wydział Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego, ul. Bażyńskiego 4, Gdańsk.
Podczas tegorocznej Konferencji pragniemy poddać refleksji problematykę zadań rozwojowych okresu adolescencji, a w szczególności będziemy zastanawiać się nad kondycją psychiczną młodzieży we współczesnej – wieloznacznej, dynamicznej i pełnej sprzeczności rzeczywistości. Młodzież jako grupa oscylująca pomiędzy dzieciństwem a dorosłością jest szczególnie podatna na wpływy otaczającej rzeczywistości, a ta z jednej strony – oferuje młodym ludziom mnogość możliwości wyboru, z drugiej pozostawia ich bez stałych wartości oraz wsparcia w emocjonalnym i poznawczym opracowywaniu doświadczeń. Zagadnieniom tym będziemy przyglądać się z perspektywy intrapsychicznej, separacyjnej, rodzinnej. Poruszymy również problematykę rozwoju psychoseksualnego oraz diagnozowania wczesnych zaburzeń osobowości.
Konferencja adresowana jest do psychologów, psychoterapeutów, lekarzy psychiatrów, pracowników socjalnych oraz osób zawodowo zajmujących się szeroko rozumianą pomocą psychologiczną. Wszelkie szczegóły oraz formularz rejestracyjny znajdą Państwo na stronie konferencja.raclawicka.gda.pl
___
Udostępniamy Państwu nagrania wystąpień z X Ogólnopolskiej Konferencji Naukowo-Szkoleniowej z cyklu: teoria i praktyka terapeutyczna pod tytułem: "Mistrz-Uczeń. O relacjach w psychoterapii".
Zapis wykładów: prof. dr hab. Irena Namysłowska: „Kamienie milowe” na mojej drodze psychiatry i terapeuty (15\':30");
Lech Kalita: "Inspiracja i twórczość w rozwoju pacjenta i terapeuty" (58\':50") oraz dyskusji panelowej (1:34\'). Niestety nie udało się usunąć szumów z końcówki wykładu prof. Namysłowskiej.
Nagranie znajduje się w tym linku.
___
W ramach Gdańskich Dni Pomocy Psychologicznej zapraszamy pedagogów, psychologów i nauczycieli (pracujących w Gdańsku) na warsztat zcyklu: "KŁOPOTY W PLECAKU. Wpływ przeżytej traumy na funkcjonowanie dzieci w szkole". 18.09.2019 r. (środa) godzina 8:30-10:30.
Warsztat poprowadzą: Monika Kowalczyk (pedagog, psychoterapeuta, psychotraumatolog) i Anna Uzarczyk (pedagog, psychoterapeuta).
Zapisy: Gdański Ośrodek Pomocy Psychologicznej dla Dzieci i Młodzieży ul. Racławicka 17 tel. 58 347 89 30
Liczba miejsc ograniczona. Udział bezpłatny.
Monika Kowalczyk – pedagog, certyfikowany psychotraumatolog specjalista. Ukończyła czteroletnie szkolenie z psychotraumatologii oraz Psychoanalityczną Szkołę Psychoterapii PTPP. Członkini Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Psychoanalitycznej i Polskiego Towarzystwa Psychotraumatologii. Wiedzę pogłębia uczestnicząc w licznych szkoleniach z zakresu wsparcia psychologicznego i pracy psychoterapeutycznej. Doświadczenie zawodowe zbierała pracując m.in. jako: specjalista ds. interwencji w Centrum Interwencji Kryzysowej, pedagog szkolny oraz prowadząc liczne warsztaty dla młodzieży i dorosłych, a także szkolenia dla przedstawicieli służb społecznych i studentów. W Ośrodku prowadzi konsultacje i terapię dzieci, młodzieży i dorosłych, współprowadzi grupę terapeutyczną dla młodzieży oraz diagnozuje dzieci i młodzież w ramach Modelu Pomocy Dzieciom z podejrzeniem wykorzystania seksualnego i ich rodzicom.
Anna Uzarczyk - pedagog, psychoterapeuta, absolwentka Uniwersytetu Gdańskiego. Ukończyła szereg szkoleń i kursów z zakresu edukacji i terapii dziecka między innymi: liczne kursy dramy pedagogicznej, kurs nauczyciela Montessori organizowany przez PIM, II stopnie kursu Metody Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherborne, studia podyplomowye UG terapia i edukacja dzieci z zaburzeniami rozwoju i inne . Obecnie w trakcie szkolenia psychoterapii psychoanalitycznej dorosłych w ośrodku "Trojmiasto". W Ośrodku prowadzi konsultacje i terapię dzieci i młodzieży.
___
W związku z obchodzonym 9 września Światowym Dniem Świadomości FASD (Spektrum Poalkoholowych Zaburzeń Płodu) prezentujemy Państwu rozmowę z pracownikami GOPP. Nasz Ośrodek od 2017 r. pomaga dzieciom z FASD oraz ich opiekunom.
Artykuł.
___
Gdański Ośrodek Pomocy Psychologicznej od 2011 r. realizuje autorski program pomocy dzieciom wykorzystywanym seksualnie. Model Pomocy Dziecku z podejrzeniem wykorzystania seksualnego został opracowany w 2010 r. przez Zespół Ekspertów, w skład którego weszli specjaliści z różnych dziedzin. Rocznie z pomocy korzysta ok. 30 dzieci wraz z rodzicami/opiekunami. W ramach Modelu prowadzona jest diagnoza psychotraumatologiczno-psychiatryczna dziecka w kierunku identyfikacji objawów traumy seksualnej. Diagnoza jest prowadzona przez wysokiej klasy specjalistów, którzy posiadają bardzo duże doświadczenie zawodowe w zakresie pracy z dzieckiem po traumie. W zależności od wyników badania, które są opracowywane w formie pisemnej opinii, podejmowane są dalsze działania. Nasze wieloletnie doświadczenie we współpracy z wymiarem sprawiedliwości pokazuje, że opinie wydawane przez GOPP są bardzo użyteczne w postępowaniu procesowym, do tego stopnia, że prokuratorzy i sędziowie spoza Gdańska dzwonią z zapytaniem o możliwość skierowania dzieci na badania. Z oferty GOPP mogą skorzystać jedynie mieszkańcy Gdańska z uwagi na finansowanie Ośrodka ze środków samorządowych.
W ramach Modelu dzieci są również przygotowywane do udziału w czynnościach procesowych. Zadaniem psychologa jest opowiedzenie dziecku, jak będzie przebiegało przesłuchanie, czego może się spodziewać ze strony osób biorących udział w przesłuchaniu i jak może poradzić sobie z trudnościami. Ośrodek każdorazowo, zgłaszając sprawę do prokuratury lub wydając opinię w ramach Modelu, wnios